Thursday, March 24, 2011

Ah İstanbul!!!

Yaşadığım 2 ufak stres dışında bir günlük İstanbul maceramız beklediğimden de güzel oldu. İlk stres uyanmayan paşamızın evine gitmem ve onu cama tıklayarak uyandırmam oldu. Çünkü süprizden son ana kadar haberi yoktu! Aslında böylesi daha güzel oldu:) İkincisi ise uçağa binmemize yarım saat kala Ankara'da yoğun bir kar yağmaya başlamasıydı. Ama hiçbir sorun çıkmadı. Rüya gibi bir gün geçirdik. Umarım bir dahaki sefere günlerce vaktimiz olur!

Our surprise trip to İstanbul was even better than I thought although I had some stress. The first one was my fiance couldn't wake up! and I had to go to his home and woke him up by knocking on his window because till that time he didn't know about our trip. The second one was snow!! before our flight it started to snow but luckily everything went allright. We had the day like a dream! Hope next time we're gonna have more time!

Monday, March 21, 2011

Wherever the Wind Blows!!Yarın müstakbel nişanlımın doğumgünü! O, gününü karıştırdığımı hatta hiç sevmediği şey olan bir doğumgünü partisi düzenlediğimi düşünüyor:)) ve tabii ki yanılıyor! Yarın kendisini alacağım ve şuan söyleyemeyeceğim bir yere götüreceğim. Tüm ön hazırlıklar yapıldı, iş yerinden izin alındı ve tüm detaylar ayarlandı. Bakalım nasıl olacak:) Bir süre buralarda yokum yani. Döndüğümde görüşmek üzere!

Tomorrow is my fiance's birthday! He thinks that I confused the days and also I'm gonna arrange a birthday party for him which he hates:)) and of course he is wrong! I'm gonna take him tomorrow morning around 6 am! and we're gonna go somewhere that I shouldn't tell right now. ( He can read:) All the preperations done and the details are arranged. We're gonna see how this will happen:) So I'm not gonna be here for a while. See you when I'm back!

Gifts make my day!

1 haftadır beni yalnız bırakıp Brüksel'e giden Miroşima sonunda döndü! Tabi her yurtdışı,yurtiçi hatta şehir içi bilimum gittiği yerlerden bana hediyeler almadan dönmez:) Zevkli bi insan olmasının ötesinde benim zevkimi de bilmesi hediyeleri daha da güzel ve anlamlı kılıyor. Ayrıca kısıtlı zamanında bir de Sukuşumun doğumgünü için hediye bakmış ve çok güzel bir seçim yapmış olduğu için kendisine tekrar tekrar teşekkür ederim:)))


Finally my workmate, my sister, one of my best friend and my boss! Miroşima has returned from Brussels.She always has many gifts for me from everywhere she go! The gifts are more meaningful and beautiful since she has a good taste and knows my taste too . Also I thank to her again for finding a perfect gift for my Sukuşu's birthday:)))


gift for my niece 
Thursday, March 17, 2011

Versatile Blogger Award

Yesterday I was so nervous dealing with some works at outside and when I came back to work I saw my comment!! Our lovely blogger Alex Matoshko from Lifestlye Geek awarded me the VERSATILE BLOGGER AWARD. I have a big smile on my face and writing my first awards post!!


So these are the rules of this award:
1. Thank the person who gave you the award and link back to them in your post.
2. Tell us 7 things about yourself.
3. Award 7 recently discovered new bloggers.
4.Contact these bloggers and let them know they've received this award.

7 THINGS ABOUT ME
 1. I've found love of my life that will go on forever and ever!
 
2. If everything goes allright (I mean if we find a proper job) we're gonna marry this summer!
 
3. I'm graduated from Middle East Technical University (ODTÜ, ANKARA), political science and public administration and have a masters degree in international relations,Budapest.
 
4. I'm addicted to movies and tv series!
 
5. I have a passion for fashion but nothing is close enough to my passion for my love!
 
6. Love him a lot!
 
7. Love you M.K.A

And the award goes too...:
 
5. Forever Miss Vanity at http://forevermissvanity.blogspot.com/
6. Margaret Cruzemark at http://margaretcruzemark.blogspot.com/
7. Miss Pepper Vintage at http://misspeppervintage.blogspot.com/

Have a nice day!

Tuesday, March 15, 2011

Born Yesterday...

Vintage Pin-Up Art!


Scarlett Johansson

Hayden Panettiere

Mila Kunis

Kristen Bell

Isla Fisher

Carla Gugino

Rebecca Romijn

Amanda Seyfried

Alexis Bledel


Friday, March 11, 2011

Zippers, ziPpers, zippeRs!

Fermuar detaylarını oldum olası sevmişimdir ama Koton'da rastladığım bu çizmelere bayıldım! Hem de çok ucuzlardı gerçekten şaşırdım. Fotoğraflar çok kötü biliyorum ama başka bir makineyle çekildi. Bu diğer fotoğrafları da bulunca hemen buraya koymak istedim. Bence bunlardan da çok güzel diy'ler çıkabilir:)

I always love zipper details but this time I really like these boots in Koton! I know the photos are not good but I took them at work and I found other photos related with zippers so couldn't wait to post them:) These can be used as nice diy projects.

random pictures
don't remember:(Have a nice weekend!

Friday, March 4, 2011

Ankara International Fashion Week!!
Başkent Moda Günleri Ankara International Fashion Week olarak yeni adını aldı. 7-11 Mart günlerinde düzenlenecek etkinlik Sheraton Otel'deki karma defileyle başlayacak.
"Şehrin her yeri moda" sloganıyla tanıtılan etkinliğin en merak edilen defilesi ise 4G by GIZIA!
Alış veriş merkezlerinde yapılacak defileler ne kadar zevkli olur orası tartışılır ama yıllardır devam eden bu etkinliğin yeni bir soluk kazanarak devam etmesi tartışmasız herkesin beklentisi.

Ankara International Fashion week will start on the 7th of March and there's gonna be many shows till the 11th of March. 4G by GIZIA is one of the most important shows that everyone is waiting for.
Hope this will be a turning point for Ankara, the capital!Wednesday, March 2, 2011

Artworks by L.K

These amazing drawings belong to our lovely blogger Lena Ker! I think there is nothing to say about because they are gorgeous!

Görmüş olduğunuz çizimler sevgili bloggerımız Lena Ker'e ait. Söylenecek çok fazla bir şey yok aslında çünkü hepsi de birbirinden güzel!
 This one is my favorite:
İşte benim favorim:

I want that oxfords!
If you wanna see more just click

Daha fazlasını görmek isterseniz buraya